Wat is er Nieuw?
Zeewaterforum.info

U bezoekt ons forum als gast, wij zouden het leuk vinden als u zich registreert en aktief mee discussieert in de verschillende topics.

Het Dymico hobby systeem

Ja dat is wel redelijk K.I.S.S ja 😂😂😂😂😂.

Heb ik met specifieke soft koralen :-)
Als er een systeem op de markt zou komen waarmee ik soortjes zoals Alcyonium ,Nephtea ,scleronephtya
enz enz eenvoudiger zou kunnen houden ?? Zou het voor mij een " no brainer " zijn .

laat dat nou net een groep zijn waar ik nog niet succesvol in bent geweest, maar het wel een van de mooiste soorten koralen vind.

dit was mijn motivatie om het project van Tim te sponsoren en daar is dit dymico hobby aquarium project uit voortgevloeid

ik heb zelf diverse pogingen gedaan met de "normale" methode en het wat toch steeds crash and burn.
http://www.zeewaterforum.info/forums/showthread.php?p=640235
 
Hmmm zitten we tegen het zelfde aan te hikken .
Zo ongeveer .
Ik ben juist aangemoedigd door de Aardbei koraal .
overdag is het niks maar zo gauw het licht dimt ??
staat deze vol open .
Een aantal mensen in de prive kringen zijn notoire afschuimerloos aquarium houders .
en staven min of meer wat ik vermoed .
ik kan het alleen niet hard maken door beperkte kennis .
Alhoewel ik nu wel een afschuimer opereer . Merk ik toch verschil .
Enfin ...

In de oudere situatie liet ik de detritus m'n of meer zn Gang gaan .
2 x in de week de pomp op vol vermogen voor het betere " sneeuw " effect .
In tegen stelling van wat ik juist verwAchte met ineens veel meer stroming gebeurde het tegenover
gestelde .
Koralen trokken wel ff kort in door een schrik reactie maar lieten daar na een über poliep expansie zien .
meer dan in de normale situatie
neospongodes ( niet de moeilijkste maar veel makkelijker met bijvoeding ) groeide bizar hard .
terwijl ik toch wel een low light situatie opteer in vergelijking tot de meeste bakken .
Het grootste probleem met dit regime zit hem in de aanwas vAn nitraat en wellicht bepaalde
voedings stoffen die juist niet voorhanden zijn .
In mijn geval ben ik dus verplicht water te verversen . Om het niet uit de hand te laten lopen .
Naar mijn idee zijn dus een paar punten erg belangrijk met NPS .
1) laminaire stroming .
2) voeding in de vorm van zwevende materie
3) lagere nitraat waarden aka Sps omgeving .
Naar mijn mening stroken juist die 3 niet met elkaar .
en maakt een te groot verschil in stroming juist de situatie moeilijker omdat ze ,denk ik , alleen bij
een voor hun optimale stroming eten .
Veel bakken zijn natuurlijk goed verlicht en dat werkt ook niet mee .
Vandaar dat ik zoiets had van 1+1= NPS
pgroetjes Rob Charite
 
dit was gisteren.
dag ervoor Vak B gereinigd en de sensorsen onder handen genomen.
tevens de aanvoerleidingen gereinigd en de excessive batierie groei met een bodem stofzuiger met pantykous via het zandbed laten spoelen tot de vak B helder is.
na reiniging word er ook minder bacterie in het systeem gebracht en kan het water wat helder worden.
het is een keus die je maakt en afhankelijk van de koralen bezetting laat je meer of minder bacterie toe in je systeem.
Het gebruik van de powerfilter is daarbij behulpzaam om een overschot aan bacterie en detritus te verwijderen en is naar mijn idee een aanwinst voor de totale look van het systeem.
licht troebel water is "living water" maar in ons esthetische beleving van de hobby hoort helder water. De gulden middenweg is waar het om draait.

310db818ddd8e633ada6ee8d90ac4976.jpg
ebd7c42d0f99060461802afacff9e849.jpg
dcf55d9915bcfd215e6e7e664d757d70.jpg


hiermee laat ik zien dat niet alles zwart/ wit hoeft te zijn en dat het sturen naar jou wensen (en de koralen) het doel is. de kracht van elk systeem is dat je deze benut en eventueel kan aanpassen naar jou wensen. een overcapaciteit is makelijker te tweaken dan een onder capaciteit.
 
inmiddels is de dendro uit het dymico experiment die tim meegenomen heeft geplakt
het is een stuk kleiner dan ik het in januari gezien hebt, maar dat was volgens Tim te wijten aan het feit dat door afbraak van het systeem in utrecht deze niet meer goed onderhouden was.

de poliepen staan nog niet vol uit en het is afwachten wat het gaat doen.

e1aaae898a92f9acb3a687cbcb731a2c.jpg
 
Daar kan ik zeker niet onderuit :)
naar mijn mening zijn de mogenlijkheden groter dan we daadwerkelijk realiseren .
Als je bedenkt dat zo,n chelmon rostratus ineens een hele mAkkelijke vis kan worden ??
alleen al door een andere benadering van onderhoudt
zou je bijna van een extra dimensie kunnen spreken :-)
De houdbaarheid van voedsel specialisten zoals bijvoorbeeld de tweekleppigen .
Het " vrije " voer voor weer iets grotere diertjes zoals copepoden amphipoden en decapoden .
Balans zou uiteindelijk makkelijker worden .
maar het is geen perpetuum mobile .
Dat is het punt waar ik heel nieuwsgierig naar ben .
groetjes Rob Charite
 
vissen houden in dymico is bijna een zaligheid. je moet wel weten dat je actie moet ondernemen als het nodig is.
als je stip ziet, dan kan je gaan tobben en filosoferen over bacterie sparende concept in dymico terwijl je vissen 1voor1 omvallen, of je zet gewoon een uv lamp in en je spaart de populatie eerst.
Dymico/bacterie/uv men wilt te gauw alles zwart/wit zien.
het evenwicht is echt niet zo broos als men denkt. Het kan gewoon als je maar niet gaat overdrijven en van een mug een olifant gaat maken.
mer uv gaat bacterien dood, maar het is in mijn ogen een illusie dat je daarmee je hele cultuur om zeep zou helpen. de meeste bacterie zitten toch in/op het substraat. Dus "plenty where it came from"
 
Hoi Tim,

Heeft de mindere helderheid van het systeem invloed op de hoeveelheid licht welke tot de koralen komt? Is dit een verliesfactor waar je rekening mee zou moeten houden?

Een verhoogde turbiditeit (verminderde helderheid) van het water zal inderdaad licht tegenhouden. Bij normaal functioneren is dit verlies heel beperkt.
 
inmiddels is de dendro uit het dymico experiment die tim meegenomen heeft geplakt
het is een stuk kleiner dan ik het in januari gezien hebt, maar dat was volgens Tim te wijten aan het feit dat door afbraak van het systeem in utrecht deze niet meer goed onderhouden was.

de poliepen staan nog niet vol uit en het is afwachten wat het gaat doen.

e1aaae898a92f9acb3a687cbcb731a2c.jpg

Deze kolonie is nog vrijwel even groot, maar ik had veel grotere (andere soorten) die het niet gered hebben.
 
@Tim: Stel dat het planktonsparen op enig moment een "beetje te succesvol" verloopt, de bak wordt flink troebel, bestaat er dan ook kans een zuurstoftekort zoals wel voor optreedt bij bacteriebloei a.g.v. (te veel) koolstof toediening? Het systeem draait zonder afschuimer waardoor een zuurstoftekort mogelijk nog eerder kan optreden?

Zuurstoftekort ligt inderdaad op de loer bij een gebrek aan een afschuimer. Daarom moet elk DyMiCo-systeem goed belucht worden. Zeker het reactor-effluent. Daar zijn esthetische oplossingen voor, zoals een extra kamer in het aquarium waarin het water goed belucht wordt. Glenn heeft zoiets gebouwd.
 
Daar kan ik zeker niet onderuit :)
naar mijn mening zijn de mogenlijkheden groter dan we daadwerkelijk realiseren .
Als je bedenkt dat zo,n chelmon rostratus ineens een hele mAkkelijke vis kan worden ??
alleen al door een andere benadering van onderhoudt
zou je bijna van een extra dimensie kunnen spreken :-)
De houdbaarheid van voedsel specialisten zoals bijvoorbeeld de tweekleppigen .
Het " vrije " voer voor weer iets grotere diertjes zoals copepoden amphipoden en decapoden .
Balans zou uiteindelijk makkelijker worden .
maar het is geen perpetuum mobile .
Dat is het punt waar ik heel nieuwsgierig naar ben .
groetjes Rob Charite

Hoi Rob,

In DyMiCo zijn de afgelopen jaren microalgen, rotiferen, copepoden en Tarbot gekweekt. Filter feeders zijn zeker beter houdbaar in dit planktonsparende systeem. Je zult alleen de dieren goed moeten voeden.
 
Hoi Tim .
bedankt voor jouw reactie :)
leuk .
ik zal zo eens een foto proberen te maken wat betreft helderheid .
ik geloof niet dat een " waas" door bijvoorbeeld detritus een groter
nadeel heeft op het licht dan bijvoorbeeld water verkleuring door ureum of iets
van die strekking .
Zo ver als ik weet kan een " kleurstof " daad werkelijk kleur frequenties van het licht
veranderen .
Daarin tegen zouden zwevende partikelen hooguit een tijdelijke schaduw creëren :)
voor zo ver je van een schaduw kan spreken in die orde van grootte :)
Het wel of niet helder zijn van het water valt en staat mijn inziens ook met de manier
hoe er belicht wordt .
Hier zal je met t5 minder last van hebben dan met gebundeld ( door lensen ) led verlichting .
Het zou mij in ieder geval niet tegenhouden . Doel heiligt middelen tenslotte .
Wat zeker meespeelt is hoe de hobbyist in de Hobby staat ?
geldt het totaal plaatje of geldt het diertje op zich .
Daar op zou ik alleen maar naar m'n zelf kunnen kijken .
Groetjes Rob Charite
 
Fotootje geschoten wat betreft helderheid.
Detail foto en overzicht.
21bcd33981288ebc362ab095659117fd.jpg


1d105a628985761baefd69065bd887e9.jpg


Groetjes rob charite

Verstuurd vanaf mijn C6903 met Tapatalk
 
Daar is ook wat troebeling te zien inderdaad Rob. Ik weet dat dit wat licht tegenhoudt, maar dat is niet zo erg. Van koralen weten we dat wanneer deze in troebeler water leven de fotosynthese daalt, terwijl het filteren/vangen van plankton en detritus toeneemt. Dit noemt men een zogenaamde verschuiving van fotoautotrofie naar heterotrofie, al bekt het niet zo lekker.

Hier nog een filmpje van Glenn's bak 4 maanden na de opstart van zijn DyMiCo-systeem:

[video=youtube;8HP764hnBbo]https://www.youtube.com/watch?v=8HP764hnBbo[/video]
 
Zuurstoftekort ligt inderdaad op de loer bij een gebrek aan een afschuimer. Daarom moet elk DyMiCo-systeem goed belucht worden. Zeker het reactor-effluent. Daar zijn esthetische oplossingen voor, zoals een extra kamer in het aquarium waarin het water goed belucht wordt. Glenn heeft zoiets gebouwd.

Ik zou het beluchten in de filterbak doen. Daar waar de opvoerpomp staat.
 
Ik zou het beluchten in de filterbak doen. Daar waar de opvoerpomp staat.

Daar is inderdaad over gedacht Frank, maar dat is onvoldoende omdat de opvoerpomp niet continu aan staat. Bovendien zuigt de opvoerpomp zuurstofarm water uit de reactor en niet uit een eigen vak zoals bij conventionele systemen. Het aquarium zelf dient dag en nacht belucht te worden om een daling van het zuurstofgehalte en pH te voorkomen.
 
Hoi Tim,

Waarom is er niet gekozen voor een soortgelijk systeem zoals een refugium waarbij het water over de zandbodem stroomt. Hier zal zweefvuil neer gaan slaan (=voedsel) en als je het water uit het zuurstofarme gedeelte trekt middels een pomp dan werk je alsnog met batches van water. Het water wat over de bodem loopt zal dan als het water erin worden getrokken/gezogen.

Je hebt dan wel een pomp extra nodig ivm met het rondpompen van water, maar dit hoeft geen zware pomp meer te zijn (bijv. 1x per uur bakvolume). Je zou dan een extra vak erbij moeten maken waar de circulatiepomp in staat. In dat vak komt dan het "gefilterd" water weer uit wat door de bodem is getrokken. En dat vak kun je dan constant beluchten zonder dat je een bubbelbad in je display bak krijgt.

Hoop dat mijn hersenspinsel een beetje duidelijk is :o.

Wordt dan overigens wel een behoorlijke sump uiteindelijk ;)
 
Je zou bijna weer aan de jaren 70 luchtliften gaan denken :) lol lol
etage op de sump die gevoed word door luchtliften en via de etage wordt periodiek
het water de bak weer ingepompt .
groetjes rob Charite
 
Hoi Tim,

Waarom is er niet gekozen voor een soortgelijk systeem zoals een refugium waarbij het water over de zandbodem stroomt. Hier zal zweefvuil neer gaan slaan (=voedsel) en als je het water uit het zuurstofarme gedeelte trekt middels een pomp dan werk je alsnog met batches van water. Het water wat over de bodem loopt zal dan als het water erin worden getrokken/gezogen.

Je hebt dan wel een pomp extra nodig ivm met het rondpompen van water, maar dit hoeft geen zware pomp meer te zijn (bijv. 1x per uur bakvolume). Je zou dan een extra vak erbij moeten maken waar de circulatiepomp in staat. In dat vak komt dan het "gefilterd" water weer uit wat door de bodem is getrokken. En dat vak kun je dan constant beluchten zonder dat je een bubbelbad in je display bak krijgt.

Hoop dat mijn hersenspinsel een beetje duidelijk is :o.

Wordt dan overigens wel een behoorlijke sump uiteindelijk ;)

Hallo Frank,

Op dit moment wordt er ook water over een zandbodem geleid, dat langzaam door de bodem wordt gezogen. Detritus slaat hier ook neer. Een pomp zorgt voor de zuigende werking en opvoer, de andere pomp mengt koolstof en eventueel CO2 horizontaal door de bodem. Je hoeft niet veel last te hebben van luchtbellen in het aquarium wanneer je in een apart compartiment belucht. Dat kun je bij Glenn zien. Overigens vind ik wat belletjes niet storend, dat zie je op een ondiep koraalrif ook.

De grote DyMiCo-systemen werken weer anders. Daar ligt het zandbed in het aquarium, en stroomt het water continu over de bodem. Die zijn dan ook het meest planktonsparend omdat geen plankton wegspoelt via een overloopkamer. Dat is alleen minder esthetisch voor in een huiskameraquarium.

Bijgevoerd schematische afbeeldingen van het hobbysysteem. Wij pompen trouwens nog minder: ongeveer een systeemvolume per 24 uur. Dat is echt voldoende om nitraat e.d. af te breken. De opvoerpomp loopt dan ook maar met een debiet van ongeveer 200 liter per uur, en dat niet eens continu. Het zal erg wennen zijn voor mensen die vroeg Red Dragon opvoerpompen hadden.
 

Bijlagen

  • DyMiCo aquarium setup.jpg
    DyMiCo aquarium setup.jpg
    114,8 KB · Weergaven: 52
  • DyMiCo principle.jpg
    DyMiCo principle.jpg
    92,6 KB · Weergaven: 62
vissen houden in dymico is bijna een zaligheid. je moet wel weten dat je actie moet ondernemen als het nodig is.
als je stip ziet, dan kan je gaan tobben en filosoferen over bacterie sparende concept in dymico terwijl je vissen 1voor1 omvallen, of je zet gewoon een uv lamp in en je spaart de populatie eerst.
Dymico/bacterie/uv men wilt te gauw alles zwart/wit zien.
het evenwicht is echt niet zo broos als men denkt. Het kan gewoon als je maar niet gaat overdrijven en van een mug een olifant gaat maken.
mer uv gaat bacterien dood, maar het is in mijn ogen een illusie dat je daarmee je hele cultuur om zeep zou helpen. de meeste bacterie zitten toch in/op het substraat. Dus "plenty where it came from"

Mijn vraag die ik nog in gedachte had over stip, UV lamp en dymico filter hoef ik al niet meer te stellen. Deze is met voorgaand antwoord van Glenn al beantwoord :)
 
Back
Bovenaan